Šta raditi ako ste izgoreli na suncu

Odavno smo odložili garderobu dugih rukava u ormane i jedva dočekali da osetimo vrelinu leta u majici na bretele, kupaćem kostimu i japankama. Trudimo se da što više vremena provedemo van kuće i učestvujemo u raznim aktivnostima. Bilo da je to samo odlazak do grada na sladoled ili uživanje na plaži, često se dešava da nam koža izgori na suncu.

Kvalitetna, brendirana sredstva protiv opekotina na suncu su izuzetno skupa, a postoji povoljnija i zdravija alternativa. Umesto apoteke, obiđite lokalni supermarket, pijacu ili prodavnicu zdrave hrane.

Potražite na rafovima ove prirodne proizvode, koji su, ne samo jestivi, već i izuzetno efektni u lečenju bolne, izgorele kože:

KOKOSOVO ULJE

U tropskim krajevima, ljudi veoma često koriste ovo ulje kao preventivu i za lečenje opekotina. Jedan je od najčešćih sastojaka krema za sunčanje.

Kokosovo ulje sadrži masne kiseline koje pomažu koži da se regeneriše, ublažavajući pečenje i crvenilo, a u isto vreme je hrani i omekšava.

Delotvorno je i kod opekotina jačeg stepena, kao i kod osoba sa veoma osetljivom kožom. Nanesite ga nakon kupanja, blagim masiranjem kritičnog dela kože.

KRASTAVAC

Od ovog povrća se ne pravi samo standardna letnja salata. Ima osvežavajući ukus, ali i sposobnost ublažavanja vreline kod opekotina od sunca.

Poseduje antioksidantna i analgetička svojstva, koja ubrzavaju ozdravljenje i eliminušu osećaj vreline. Kao efikasan lek izdvaja se pasta od krastavaca.

Isecite ga na kriške i odložite u zamrzivač. Posle toga, usitnite ga u blenderu i dobijenom gustom pastom prekrijte zahvaćeno mesto. Osetićete momentalno olakšanje.

JOGURT

Ovo je veoma pouzdana i poznata metoda. Probiotik i enzimi u najobičnijem jogurtu veoma brzo eliminišu posledice opekotina od jakog sunca. Nije potrebna velika količina. Ako je izgoreli deo na licu, dovoljno je da ga premažete sa pola šolje ovog mlečnog napitka.

Opcionalno možete dodati i samlevene ovsene pahuljice. Koristite rashlađen jogurt za dodatni efekat, pa ostavite da deluje na koži oko 5 minuta. To je sasvim dovoljno vreme da bol iščezne, pa isperite lek čistom vodom.

JABUKOVO SIRĆE

Sirće je zaista čudesna tečnost. Postoje razne vrste primene u različitim situacijama, pa čak i kod bolnih letnjih opekotina i crvenila.

Korišćenjem jabukovog sirćeta sprečićete pojavu infekcija, uklonićete štetne bakterije sa površine kože i vratiti joj normalnu pH vrednost. Samo sirće je prejako za kožu, pa ga koristite razblaženo sa vodom.

Na pola litre hladne vode ide pola šoljica ove tečnosti. U ovu mešavinu umočite neku čistu pamučnu tkaninu i njom prekrijte bolne delove tela. Ostavite da deluje 15 minuta. Ako su jače opekotine u pitanju, ponovite postupak više puta, dok osećaj peckanja potpuno ne umine.

KROMPIR

Korišćenjem krompira kao leka protiv opekotina nećete pogrešiti. On uspešno izvlači temperaturu i smanjuje pečenje kože i iritaciju. Ispasirajte skuvan, ohladjen krompir i možete dodati malo vode radi postizanja željene gustine. Nanesite pire na opekotine i pustite da deluje od 10 – 15 minuta.

Postoji još jedan način za korišćenje ovog prirodnog leka. Narendajte sirov krompir, nanesite ga na bolna mesta i prekrijte gazom. Ostavite 20 minuta da ukloni osećaj peckanja. Nakon dva do tri dana nanošenja videće se rezultati.

Koristite ove sastojke i kod kuće i na letovanju za lečenje izgorele kože. Ono što je najbitnije kod njih jeste da su netoksični i potpuno prirodni, tako da ih može svako koristiti.

Pored primene navedenih tretmana, vodite računa i da svakodnevno unosite dovoljnu količinu vode. Ne dajte da neželjeni efekti sunčevih zraka i visokih temperatura poremete vaše raspoloženje. Pratite naše savete i uživajte u čarima leta!

Možda vam se i ovo dopadne:

WEB PREPORUKE

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
ovde unesite svoje ime