Prema najnovijim istraživanjima, glavni izvor stresa udatih žena su muževi, a ne deca.

Udate žene su više pod stresom, nego samohrane majke. Na njima leži ogroman teret: posao i briga o porodici. One češće pate od glavobolje, umora i negativnih emocija. Pokazalo se da su muževi, a ne briga o deci, glavni uzrok ovih problema.

Čak 46 % ispitanica priznalo je da ih deca manje nerviraju od muževa. Međutim, neprijatne emocije koje doživljavaju uopšte nemaju veze s neverstvom ili porodičnim nasiljem.

Femina je odlučila da otkrije na koji način muževi doprinose pogoršanju psihičkog stanja svojih supruga i šta se može učiniti da se izbegne stres u bračnim odnosima.

Muž se ponaša kao dete

Mnogi muškarci se ponašaju kao deca, čak i kad pređu četrdesetu. To se ogleda u neozbiljnom odnosu prema detetu i pitanjima vezanim za njega. „Sedmogodišnjak je sedmogodišnjak. Međutim, 35-godišnji muškarac koji se ponaša kao sedmogodišnji dečak je zaista nesnosan, jer on mora da bude odgovorniji od deteta “ – rekla je jedna od ispitanih žena.

Očevi se najčešće zabavljaju s decom. Zbog toga se vreme koji provode s njima doživljava kao odmor i zabava. Majke vode brigu o vaspitanju, zdravlju, obrazovanju i razvoju deteta. One su više uključene u njegov svakodnevni život, češće savetuju i zabranjuju. Posledica toga je da deca počnu da ih smatraju strogim i dosadnim. To izaziva ne samo sukobe između majke i deteta, nego i svađe među roditeljima.

Rešenje

Budite jedinstveni. Ako jedan roditelj detetu nešto zabrani, drugi mora da podrži tu odluku. Neophodno je da delujete zajedno i unapred se dogovorite o tome šta se sme, a šta ne sme.

Isto tako je važno da podjednako delite svakodnevnu brigu o detetu. Deca ne mogu da se sama upišu u sportsku sekciju, da odu kod lekara ili da nabave sebi vitamine.

Sve to mogu da urade oba roditelja zajedno: muževi treba da rasterete svoje supruge i da više učestvuju u svakodnevnom životu svojih sinova i kćeri. A za majke je bolje da povremeno odustanu od kontrole: ponekad je korisnije igrati se s detetom, nego ga stalno štititi od svih mogućih nevolja.

Žene su opterećene ogromnim brojem kućnih poslova

Svaka peta majka navodi da je odsustvo suprugove pomoći u domaćinstvu za nju izvor stalnog stresa. Žene troše više vremena da obezbede svakodnevne potrebe porodice, a muževima ostaje više vremena za odmor. Po pravilu, na ženama nije samo kuvanje i čišćenje, već i plaćanje računa, kupovina namirnica i planiranje porodičnog budžeta.

Svi ti svakodnevni poslovi se moraju obaviti, ali ako oduzimaju previše vremena, postaju veliko opterećenje. Dokazano je da kućni poslovi izazivaju više stresa od rada u kancelariji, gde se osećate više cenjenim i za to dobijate platu.

Rešenje

Najjednostavniji i najočigledniji savet je da muževi treba da pomognu svojim ženama u vođenju domaćinstva. Ravnopravna raspodela dužnosti u kući jedan je od glavnih faktora uspešnog braka.

U braku uvek morate poštovati rad i trud onog drugog, jer su kućni poslovi takođe vredni i važni, iako ako ne donose prihod. Ako ih podelite, sve možete obaviti lakše i brže, a preostalo vreme iskorstiti da ga prijatno provedete zajedno.

Žene osjećaju krivicu i pate od nedostatka slobodnog vremena

Većina ispitanih žena se žali na nedostatak vremena. Posebno one koje su zaposlene: veče ne koriste za odmor, već za obavljanje kućnih poslova. Zbog toga su obično umore i dešavaju im se greške.

Pošto veći deo odgovornosti za dom i porodicu leži na ženi, ona se oseća krivom kad nešto nije kako treba. Krivica onda izaziva stres i ometa je u obavljanju svakodnevnih poslova.

Jedna ispitanica je to ovako prokomentarisala: „Osećam da se o deci uglavnom brinem ja, bez učešća muža. I zato mi se čini da je samo moja krivica kad nešto krene naopako.”

Rešenje

Da žene ne bi osećale nedostatak vremena i kako ih ne bi proganjao osećaj krivice, muževi treba da sa njima podele ne samo kućne poslove i brigu o deci, nego i odgovornost za celu porodicu. Kada supružnici otvoreno razgovaraju o problemima, zajedno donose odluke i dele odgovorost za njih – stiču osećaj pripadnosti i to im pomaže u rešavanju mnogih složenih zadataka.

A žene treba da razvijaju veštinu upravljanja vremenom, jer čak i uz stalnu pomoć muža, u ozbiljnom životu ih čeka mnogo važnih poslova.

Oba supružnika treba da imaju na umu da hronični stres u porodici često dovodi do razvoda, a takođe narušava zdravlje. Zbog toga treba da se brinete jedno o drugom i da čuvate sebe i bračnog druga od negativnih emocija.

Kako vi delite obaveze u porodici? Da li i vama kućni poslovi izazivaju stres? Podelite svoja iskustva u komentarima.

Možda vam se i ovo dopadne:

WEB PREPORUKE

3 KOMENTARA

  1. Koje istraživanje? Kada je urađeno, gde, od strane koga, na kolikom i kakvom uzorku? Dok se ne obezbede te informacije ceo članak se smatra izmišljenim, lažnim.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
ovde unesite svoje ime