Kako očistiti nameštaj od mebl-štofa uz pomoć sode bikarbone

Miris i čistoća u kući najviše zavisi od čistoće pre svega tepiha, zavesa, kao i mebl-štofa. Tepihe ćete najlakše održavate u tepih-servisu, gde se peru dubinski i mašinski.

Takođe su vrlo aktuelni uslužni servisi za pranje tepiha i nameštaja, što ja i praktikujem obavezno barem jednom godišnje. Ali, osvežiti i očistiti  namestaj od mebl-štofa možete i sami kod kuće na potpuno prirodni način.

Moj trosed je od mebl-štofa svetle boje i vremenom na mestima sedenja ili ležanja nastaju tamne fleke.

Kako očistiti nameštaj od mebl-štofa uz pomoć sode bikarbone.

Pošto sam već probala da očistim tepih sama (u čemu sam i uspela), rešila sam da probam da odradim mali eksperiment i sa svojim ležajem.

Eksperiment se završio uspešno, pa vam predstavljam recept ovog čisćenja.

Za čisćenje nameštaja od mebl-štofa biće vam potrebna samo soda bikarbona (nigde bez nje), voda i raspršivač. Proceduru možete odraditi na dva načina:

Prvi način:

5 kašika sode bikarbone promešajte u pola litre tople vode, dobro promućkajte da se soda rastvori i naspite tečnost u raspršivač.

Kako očistiti nameštaj od mebl-štofa uz pomoć sode bikarbone.

Ovu tečnost poprskajte na problematična mesta na nameštaju ili na celu površinu.

Drugi način:

U raspršivač naspite toplu vodu, poprskajte nameštaj, a odgore pospite sodom bikarbonom. Ovaj način je po meni praktičniji, jer kada sam pokušala prvi navedeni način, moj raspršivač se zagušio.

Ne znam da li je do prskalice ili se možda soda nije potpuno rastvorila u vodi. Suština je ista za oba načina.

Poprskajte nameštaj i ostavite da odstoji barem 2-3 sata, odnosno da se potpuno osuši. Nemojte kvasite previše.

Kako očistiti nameštaj od mebl- štofa uz pomoć sode bikarbone.

Kada se osuši, uzmite usisivač i sve lepo usisajte. Rezultat neće izostati.

Kako očistiti nameštaj od mebl- štofa uz pomoć sode bikarbone.

Ako želite da svoj štofani nameštaj operete još detaljnije, napravite smesu koju ste već  koristitli za čisćenje fleka na tepihu, koja je takođe apsolutno bezopasna, bez previše hemije, ali veoma je efikasna.

Možda vam se i ovo dopadne:

WEB PREPORUKE

14 KOMENTARA

  1. glupost,kako moze da nestane prljavstina ako se ne opere mebl,nego posipa i utrljava.Probao sam licno ovo i nema pojma.Bez deterdzenta i trljanja cetkom nema ništa,pa i to je samo utrljavanje.

  2. Upravo sad ocistila ganituru braon boje.Zapravo nije nesto ni bila prljava samo sam htela da je odvezim.Nekako mi se cini kao da je bila neki miris poprimila.Prvo sam naprskala s cistom vodom ,ali veoma malo raspskivacom da bude vlazna.Onda sodu bikarbon nasula u cediljku za caj i svukuda posula.Ostavila 3 sata dobro da se osusi.Onda na usisivac natakla cetku koja je namenjena za namestaj.Sve detaljno usisala.I evo garnitura ponovo blista i mirise kao nova.
    Posebno treba paziti ako je najestaj u tamnoj boji kada ovo radite nemojte prije nego se dobro osusi usisavati ,jer mogu ostati tragovi.

  3. Ja sam probala sad ovo na tamno braon garnituri i ostali su mi svetli tragovi saoda bikarbone i ne znam sta sad da radim, susim fenom, pa usisavam, ali stanje se ne popravlja. Deluje sad kao jos veca mrlja… Kako da sad ovo popravim, ima li resenja, malo sam natapala vodom, ali nista.

  4. I ja nazalost zbog tog savijeta sam unistila cijelu garnituru.Tamo di su bile mrlje pojavile su se jos vece.To je bilo grozno za gledat.
    Po meni ne bi se trebala koristit voda,nego samo soda eto cisto davse malo osvijezi.Sad imamo novu kutnu i ne pada mi na pamet ponovno to uraditi!

  5. Pospem sodu bikarbonu po trosjedu i foteljama i ostavim 24h sata najmanje, nekon toga dobro usisam .Soda izvuce sve neprijatne mirise, unistava bakterije i grinje, i na pogled se vidi osvjezenje, kod mene je brokat.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
ovde unesite svoje ime