Nisu svi čuveni modni kreatori i dizajneri javne ličnosti.
Svi znamo njihova imena, možda čak i nosimo stvari sa njihovom čuvenom etiketom, ali većina nas uopšte nema pojma kako, na primer, izgledaju Kelvin Klajn ili Tomi Hilfiger.
Femina je pronašla fotografije ljudi koji se skrivaju iza imena na etiketama iz skupih butika i sama priznaje da je ponekad bilo vrlo teško razlikovati poznate modne kreatore od običnih prolaznika.
1. Tomi Hilfiger, 72 godine
Sa samo dvadeset godina, Hilfiger je otvorio svoju prvu prodavnicu odeće, ali je nakon pet godina bankrotirao. Zatim se preselio u Njujork, gde je radio za nekoliko modnih kuća, a sa 28 godina osnovao svoju kompaniju za dizajn odeće, “Tomi Hil” (Tommy Hill).
Nakon šest godina, uz podršku sponzora, osnovao je korporaciju “Tomi Hilfiger”, koja je ubrzo postala jedan od najpoznatijih svetskih brendova odeće.
2. Mjuča Prada, 75 godina
Mlađa unuka Mario Prade preuzela je rukovodstvo nad porodičnim biznisom luksuzne robe kada je imala 29 godina. Iako je u mladosti želela da postane pantomimičar u pozorištu Pikolo, i čak nekoliko godina i nastupala u njemu.
U četrdesetoj je napravila i predstavila svoju prvu kolekciju ženske odeće, a pet godina kasnije započela i proizvodnju muške odeće. Mjuča Prada je 2014. godine ušla na Forbsovu listu najuticajnijih žena sveta.
3. Džimi Ču, 75 godina
Ču je napravio svoj prvi par cipela kada je imao samo 11 godina. Preselio se iz Malezije u Veliku Britaniju, da bi studirao na Tehničkom koledžu u Londonu. Pošto je diplomirao, Ču se zaposlio u dizajnerskoj firmi i ubrzo otvorio sopstvenu prodavnicu obuće.
Njegova zanatska veština i dizajn uskoro su zapaženi i na Londonskoj nedelji mode, nakon čega je stekao svetsku slavu.
4. Kelvin Klajn, 82 godine
Kelvin je u mladosti radio u raznim njujorškim modnim kućama, a s vremena na vreme i kao ulični umetnik. Sa 26 godina, s drugom iz detinjstva Barijem Švarcom, u Njujorku osniva firmu “Kelvin Klajn”, specijalizovanu za mušku liniju, a kasnije počinje da kreira i žensku odeću.
5. Manolo Blanik, 82 godine
Manolo je započeo karijeru sa 28 godina u Londonu, kada je počeo da piše kolumnu o ženskoj obući u časopisu Vog. Godinu dana kasnije, odlučio je da otvori butik obuće sopstvene marke.
Sa 32 godine, Blanik je postao drugi muškarac u istoriji koji se ikada pojavio na naslovnoj strani časopisa Vog. Njegove cipele su proglašene petom zvezdom serije „Seks i grad“ (osim četiri glavne junakinje).
6. Roberto Kavali, 84 godine
Roberto je u mladosti učio tehniku tkanja na ručnom razboju, koja ga je toliko opčinila, da je ubrzo odlučio je da prekine studije i započne da se bavi štampanjem trikotaže. Posao je napredovao polako, ali sigurno.
Sa 32 godine, Kavali je uspešno predstavio svoju prvu kolekciju u salonu Pret-a-porte u Parizu. Ubrzo je otvorio modni butik u Sen Tropeu i napravio svoj modni brend.
7. Kenzo Takada (preminuo je 2020, u 81. godini života)
Čim je završio Tokijsku školu mode, 25-godišnji Kenzo je odlučio da ode u Pariz. Nakon šest godina, napravio je svoju prvu izložbu u galeriji „Vivijen“, a jedan od njegovih modela pojavio se na naslovnoj strani El magazina.
Prvu mušku kolekciju Takada je predstavio kada je napunio 44 godine, a pet godina kasnije predstavio je liniju ženskih parfema, pod sopstvenim brendom “Kenzo”.
8. Lučano Beneton, 89 godina
Benetonov otac je vodio malu firmu, ali nakon njegove smrti, 14-godišnji Lučano je morao da napusti školu i počne da radi u prodavnicu odeće. Ubrzo je uštedeo nešto novca da kupi mašinu za štrikanje i napravio prvu kolekciju raznobojnih džempera, koja je imala komercijalni uspeh.
Lučano je sa 30 godina, zajedno sa sestrom Julijanom i dva brata, Karlom i Đilbertom, osnovao Beneton Grupu.
9. Pako Raban, 91 godina
Pako je svoju karijeru u svetu mode započeo izrađujući nakit za modne kuće Živanši, Dior i Balensijaga. Sa 32 godine, Raban je u Parizu predstavio svoju prvu kolekciju odeće od papira, plastike i metala, koja je privukla pažnju svetske štampe. Sa 34 godine je osnovao sopstvenu modnu kuću.
10. Pjer Karden (preminuo je 2020. u 98. godini života)
Pjer je sa 14 godina počeo da radi kao šegrt suknara i tako naučio osnove krojenja odeće. Uskoro je napustio roditeljski dom, da bi radio kod krojača u gradiću Viši, gde je počeo da šije žensku odeću. Sa 24 godine, Karden je postao šef ateljea Kristijana Diora, a tri godine kasnije osnovao i sopstvenu modnu kuću, koja je ubrzo stekla svetsku slavu.
Kad biste imali priliku da postanete modni kreator, da li biste koristili svoje ime kao brend ili biste smislili nešto originalno?
Odgovor na pitanje: ne donosi IME slavu. Moraš biti GEJ. Jedan drugom otvaraju sva vrata.
Bas tako!!