Šezdesete i sedamdesete godine prošlog veka bile su prepune zvezda, koje su časopisi često nazivali najpoželjnijim osobama na svetu. Ali vreme ne štedi nikoga, dodaje bore i sede vlasi kako običnim ljudima, tako i ikonama lepote i stila.
Videćete kako su se tokom vremena promenili Sofija Loren, Džejn Fonda, Alen Delon i druge zvezde, koje su pre pola veka milioni ljudi širom sveta gledali sa uzdahom, a tu je i poslednja holivudska filmska zvezda iz 30-ih, koja je doživela 104 godine.
Sofija Loren
Sofija Loren, italijanska glumica i pevačica, osvojila je mnoge nagrade, a časopis Empajer ju je 1995. godine proglasio 25. najseksipilnijom zvezdom u filmskoj istoriji. Osim Oskara “za karijeru bogatu nezaboravnim ulogama”, osvojila je i pet Zlatnih globusa – četiri za najbolju glumicu i jedan za životni doprinos filmu. Glumila je u oko 100 filmova i serija, u svojoj gotovo sedam decenija dugoj karijeri.
Žan-Pol Belmondo
Žan-Pol Belmondo (1933 – 2021) nesumnjivo je jedan od najvećih francuskih glumaca svih vremena. Proslavio se ulogama u filmovima Novog talasa 60-ih, da bi 70-ih postao zvezda akcionih i kriminalističkih filmova. U zrelim godinama se posvetio pozorištu. Bio je poznat po tome što nije koristio kaskadere u akcionim scenama.
Brižit Bardo
Glumica, pevačica, manekenka i aktivistkinja za prava životinja. Svojom kariranom roze haljinom na venčanju sa Žakom Šarijeom uvela je u modu kariranu odeću, a zatim i crni ajlajner, izbledeli teksas, šorts i odeću bez rukava. 1974, samo dan pred svoj 40. rođendan, prekinula je filmsku karijeru i posvetila se zaštiti životinja. Poslednjih godina vodi povučen život i retko se pojavljuje u javnosti.
Alen Delon
Kada je po savetu pariskih prijatelja pokazao svoje fotografije producentima, odgovorili su da je previše lep i da će teško napraviti karijeru. Srećom, nisu bili u pravu i Delon je u svojoj dugoj karijeri postao jedan od najistaknutijih evropskih glumaca i seks-simbola 60-ih i 70-ih. Dobitnik je nagrade Cezar za najboljeg glumca 1985. godine.
Ornela Muti
Frančeska Romana Riveli, kći Italijana iz Napulja i majke Estonke poreklom iz Lenjingrada, dobila je svoj slavni pseudonim od režisera Damijana Damijanija, u čijem je filmu „Najlepša žena“ debitovala sa nepunih 15 godina. Godine 1994, čitaoci časopisa Klas glasanjem su je izabrali za najlepšu ženu sveta.
Al Paćino
Alfredo Džejms, poznatili kao Al Paćino, američki je filmski i pozorišni glumac. Ostvario je nezaboravne uloge u trilogiji filmova Kum, kao i u filmovima Serpiko, Lice s ožiljkom i Miris žene, za koji je dobio Oskara za najbolju mušku ulogu.
Džejn Fonda
Američka filmska, televizijska i pozorišna glumica, književnica, aktivistkinja i bivši model. Filmsku karijeru je započela šezdesetih, da bi vrlo brzo dobila dva Oskara za najbolju žensku ulogu: 1971. za Detektiv Klut i 1978. i za Povratak kući.
Džejn nije izumela aerobik, ali je taj veseli metod vežbanja uz muziku doživeo bum kad je ona 1982. počela da ga promoviše. Osim toga, godinama je posvećena problemima društva. Aktivan je borac za prava žena i LGBT osoba, a deklariše se kao feministkinja, hrišćanka i liberal.
Šon Koneri
Ser Tomas Koneri (1930 – 2020), poznatiji kao Šon Koneri, bio je filmski i pozorišni glumac, a karijeru je započeo kao prvi filmski Džejms Bond. Sa 59 godina, postao je najstariji glumac kome je časopis Pipl dodelio titulu seks-simbola.
A tačno 10 godina kasnije, isti časopis je Konerija nazvao „najseksipilnijim muškarcem 20. veka“. Povukao se sa filma 2011. godine. Bio je član Nacionalne partije Škotske i zarekao se da će se vratiti u Škotsku kad bude nezavisna. Živeo je na Bahamima.
Đina Lolobriđida
Luiđina „Đina” Lolobriđida bila jedna od najzapaženijih evropskih glumica tokom 50-ih i ranih 60-ih i međunarodni seks-simbol. Zatim je postala fotoreporter i vajar. Uspela je da dobije ekskluzivni intervju od Fidela Kastra.
Aktivno je podržavala niz italijanskih pokreta, a 2008. dobila nagradu za životno delo NIAF-a. 2013. je prodala kolekciju nakita i donirala skoro 5 miliona dolara za istraživanja terapije matičnim ćelijama.
Majkl Kejn
Ser Moris Džozef Miklvajt, poznatiji pod pseudonimom Majkl Kejn, engleski je glumac i dvostruki dobitnik Oskara za sporednu mušku ulogu. Jedan je od retkih glumaca koji je nominovan za Oskara u svakoj deceniji počev od 60-ih, pa sve do 2000-ih. Kraljica Elizabeta II odlikovala ga je 2000. godine ordenom viteza, u znak priznanja za doprinos filmskoj umetnosti.
Klaudija Kardinale
Kao i mnoge italijanske filmske zvezde, Klaudija Kardinale ušla je u svet filma preko konkursa lepote. Sa 19 godina, proglašena je 1957. najlepšom Italijankom u Tunisu i bila pozvana na Venecijanski filmski festival.
U februaru 2011. časopis Los Anđeles Tajms proglasio je Klaudiju Kardinale jednom od 50 najlepših žena u istoriji filma. Iste godine je dobila Rusku nagradu Zlatni orao za doprinos svetskoj kinematografiji. Veliki je pobornik prirodnog izgleda i ne pokušava da se podmladi veštačkim putem.
Voren Biti
Filmsku karijeru započeo je ulogom u filmu Boni i Klajd, a proslavio se kao glumac, režiser, scenarista, producent i holivudski zavodnik. Bez obzira na filmsku popularnost, 2000. godine je napustio glumačku karijeru i posvetio se politici.
Rakel Velč
Proslavila se 1966. ulogom u filmu Milion godina pre Hrista u kome se, iako je izgovorila samo tri rečenice, pojavila u bikiniju od jelenske kože. Magazin Plejboj proglasio ju je „najpoželjnijom ženom 70-ih”. Nekada neprikosnovena seks-bomba svoje generacije, danas uglavnom gostuje u TV serijama.
Klint Istvud
Istvud je bio jedna od najsjajnijih zvezda Holivuda od 60-ih pa sve do 80-ih godina 20. veka. Iako kritičari danas bez izuzetka hvale njegova rediteljska ostvarenja, Istvud je mnogo poznatiji po ulogama „čvrstih momaka“ ili antijunaka iz serije filmova o Prljavom Hariju ili vesternima Serđa Leonea. Pored režije i glume, Istvud se bavi i džezom. Čak je komponovao nekoliko kompozicija koje se mogu čuti u nekim njegovim filmovima.
Katrin Denev
Katrin Denev je postala zvezda 1964. nakon trijumfa filma Šerburski kišobrani u Kanu. Krajem 70-ih bila je zaštitno lice parfema Šanel 5, čije je reklamiranje povećalo prodaju parfema u SAD. Nakon toga ju je američka štampa prozvala „najelegantnijom ženom sveta“. Pored brojnih nagrada i priznanja, dobila je Oskara za ulogu u filmu Indokina.
Godine 1986. predstavila je sopstveni parfem, “Denev”. Katrin Denev je vrlo svestrana i bavi se dizajnom naočara, obuće, nakita i čestitki, a osim maternjeg francuskog, tečno govori italijanski, engleski i nemački jezik.
Džoana Kolins
Tokom 50-ih je mnogo snimala za britanske časopise i proglašena je za najlepšu Britanku. A kada je prešla u Holivud, počeli su da je porede sa Elizabet Tejlor. Nakon blagog pada popularnosti 70-ih, 1981. je počela da igra svoju najpoznatiju ulogu – Aleksis Kolbi u televizijskoj seriji Dinastija, koja upravo njoj duguje veliki svoje popularnosti.
Britanska kraljica ju je 1997. nagradila Redom Britanskog carstva, za doprinos umetnosti, a 2015. i titulom dame, zbog doprinosa dobrotvornom radu. Glamurozna u privatnom životu i ulogama, Kolinsova nastavlja da glumi u pozorištu, filmu i televiziji, u karijeri koja traje više od 60 godina.
Žaklin Biset
Godinama je proglašavana jednom od najlepših glumica sedamdesetih i osamdesetih godina. Oskara nije dobila, ali je više puta nominovana za Zlatni globus. 2010. dobila je najveće francusko odlikovanje, Legiju časti. Tokom duge filmske karijere, njenom šarmu nisu odoleli Frenk Sinatra, Marlon Brando, Belmondo, Marčelo Mastojani, Rajan O’Nil…
Nikada se nije udavala, ali je živela sa baletanom Aleksandrom Godunovom sve do njegove prerane smrti. „Nikada nisam bila na estetskom zahvatu, jer su mi bore potrebne za uloge“, izjavila je pre par godina i dalje vrlo tražena glumica.
Fej Danavej
Glavna uloga Boni u gangsterskom trileru Boni i Klajd, u kome je glumila sa Vorenom Bitijem, donela joj je 1967. nominaciju za Oskara i status najlepše žene svog doba. Ujedno je i jedna od četiri glumice koje su tokom karijere dobile nagrade i za najbolju i za najgoru glumicu. Čini se da Fej nije želela da dostojanstveno stari i brojne plastične operacije uzele su svoj danak.
Andžela Lensberi
Stekla je međunarodnu slavu ulogom Džesike Flečer u američkoj seriji Ubistvo, napisala je i filmovima Portret Dorijana Greja 1945. i Mandžurski kandidat 1962. Obožavali smo njen glas u Diznijevoj bajci Lepotica i zver. 2018. odigrala ulogu prodavačice balona u filmu Povratak Meri Popins.
I na kraju, najdugovečnija od svih
Olivija de Hevilend
Olivija de Hevilend (1916-2020) dugo je pripadala poslednjim živim zvezdama Zlatnog doba klasičnog Holivuda. Bila je jedna od najpopularnijih i najtraženijih holivudskih glumica 30-ih i 40-ih godina 20. veka. Ostvarila je nezaboravnu ulogu Melani Hamilton u legendarnom filmu Prohujalo sa vihorom. Igrala je u 49 filmova i brojnim pozorišnim predstavama.
Posle par filmova, nezadovoljna ulogama koje su joj nudili, tužila je Varner Bros. i dobila slučaj, čime je glumcima data sloboda pri izboru uloga. Taj slučaj je postao jedna od najznačajnijih i najdalekosežnijih pravnih presuda u istoriji Holivuda i prema njemu je donet zakon koji je danas poznat pod nazivom “De Hevilend”.
Olivija de Havilend je time osvojila naklonost velikog broja svojih kolega i kada se 2003. neočekivano pojavila na 75. dodeli Oskara, pobrala je ovacije koje su trajale čak šest i po minuta.