Metode vaspitanja se razlikuju od porodice do porodice. Kada su roditelji previše blagi deca odrastu u razmažene ljude. Ali i preterano strogi odnosi ostavljaju neprijatne posledice.
Mi u Femini smo sigurni da je u svemu najbitnija mera i objašnjavamo zašto je tako opasno vikati na decu.
Odrasli koji viču plaše decu
Svaki roditelj želi da bude prijatelj svom detetu, kako bi prvi saznao šta se dešava u njegovom životu. Ali možeš li se družiti s onim koga se bojiš? U najboljem slučaju strah s godinama prolazi, a u najgorem, čovek nastavlja da se boji svih odraslih ljudi čak i kada više nije dete.
Kako to promeniti?
♦ Zapamtite da i tačka gledišta deteta, takođe, ima pravo na postojanje.
♦ Uvek joj dajte mogućnost da se iskaže.
♦ Gradite lik dobrog savetnika, a ne onog koji napada.
Vika ubija poverenje u odnosima
Naučnici su dokazali da vika deluje na dete isto kao i fizičko kažnjavanje. Tačnije, ako se prema detetu odnosite grubo, neretko se dešava da ono počne da se zatvara u sebe, pa uspostavljanje poverljivog odnosa, postaje praktično nemoguće.
Kako to promeniti?
♦ Odnosite se prema detetu kao prema sebi ravnom.
♦ Na sitne nestašluke odgovarajte humorom.
♦ Više se interesujte za to šta ono voli i šta ga zanima.
Deca će patiti od suvišnih kilograma
Do ovakvih zaključaka se došlo tokom jednog istraživanja. Prejedanje usled stresa je jedan od najčešćih problema savremenog društva, koji ne zaobilazi ni decu. Naučnici, takođe, tvrde da decu koju su kinjili s razlogom ili bez, očekuju hormonski poremećaji, smanjena kardio-vaskularna aktivnost i upalni procesi u organizmu.
Kako to promeniti?
♦ Kontrolišite svoje emocije i postupke.
♦ Nemojte prenositi lične probleme na odnos s detetom.
♦ Češće hvalite mališana i govorite mu da ga volite.
Kod deteta će se formirati loš karakter
Ako su na dete često podizali glas, vremenom će i ono početi tako da se ponaša; postaće drsko i histerično. Gnev ovakve dece raste zajedno sa strogim zabranama i grubim obraćanjem. Često se s godinama sve pogoršava, pa nekada povređeno dete postaje ozlojeđeni čovek. Pored toga ovakva deca su u pubertetu sklona depresiji.
Kako to promeniti?
♦ Zapamtite da ste vi u svemu primer svom detetu.
♦ Pokažite strogost, ali budite dosledni i pravedni.
♦ Posvećujte detetu više pažnje.
U kasnijem uzrastu dete će patiti od migrene
Odrasli, koje su u detenjstvu vređali i ponižavali, često pate od hronične migrene. Dečji kompleksi i strahovi, takođe, mogu da izazovu nervozna stanja i suicidne misli. Da bi se dete izborilo s preživljenim stresom potrebne su godine, kao i pomoć profesionalnog psihologa.
Kako to promeniti?
♦ Izražavajte svoje nezadovoljstvo mirno i argumentovano.
♦ Naučite da priznate grešku, ako ste izgrdili dete bez osnova.
♦ Naučite da slušate i da osluškujete svog mališana.
Najvažniji razlog da nikada ne vičete na dete je da od njega napravite zdravog i srećnog čoveka. A ovo se može postići samo ako pokažete ljubav i strpljenje.