Naravno, uvek možete koristiti prirodnu zaštitu od sunca u vidu Shea malaca, ulja čileanskog lešnika ili biljnog ulja semenki maline, ako to dozvoljava vaš kućni budžet. Nabrojani preparati imaju visok faktor zaštite od sunca, ali nisu svima dostupni zbog izuzetno visoke cene.Takođe, prirodna kozmetika koristi isključivo naučno dokazane filtere koji u potpunosti štite od kompletnog spektra UVA, UVB i UVC zračenja, i to tako što ga odbijaju od naše kože, sprečavaju opekotine, foto aging (prevremeno starenje). Prirodni mineralni UV filteri su: titanijum -dioksid i cink -oksid.
Glavna prednost kreme za sunčanje, koju želim da vam preporučim jeste to da ova krema neće sadržati dodatne sintetičke hemijske komponente, a zaštita od sunca će biti zagarantovana. To znači da ćete povećati bezbednost kože i opšte zdravlje. Pokušajte da sami napravite kremu za sunčanje po ovom jednostavnom receptu:
Losion za zaštitu od sunca. Recept.
Da biste dobili kremu ili losion sa zaštitnim faktorom(SPF) 20 i većim , potrebno je :
– 100 ml hidratantne krema ili losiona za telo i 20 gr cink- oksida (ili 10 gr dioksid- titanijuma).
Zaštita SPF 20 obezbediće vam bezbednost na suncu minimium 3 sata. Ako imate svetliji ten, vama će biti neophodna krema sa zaštitnim faktorom 20. Ako imate tamniji ten, biće dovoljan zaštitni faktor 10, i znači duplo manje dioksid -titanijuma i cink- oksida.
Dakle, najjednostavnija varijanta je kupiti laganu hidratantnu kremu ili losion i jedan od mikronizovanih minerala: doksid -titanijuma ili oksid- cinka. Ja sam kupila u apoteci cink- oksid. Cena za 1 gr cink- oksida je oko 3 dinara.
Kako pripremiti kremu za sunčanje.
- Preručite mikronizirani mineral ( u mom slucaju cink- oksid) koji ste prethodno prosejali kroz plastičnu cediljku ili sito, u u manji keramički ili stakleni sud. Izgnječite ga dodatno keramičkim ili drvenim tučkom ili kašikom.
- Polako dodajte u njega kupljeni losion ili hidratantnu kremu za negu tela ( ja sam koristila maslinovo ulje).Polako dodajući stalno mešajte i gnječite, da na zidovima suda ne ostaju sitne grudvice.
- Mešati treba veoma temeljno. Ako ne izmešate dobro, pripremljena krema neće obezbediti ravnomernu zaštitu svih delova kože od uticaja ultravioletnih zraka. Tek, nakon toga pripremljenu kremu ili losion možete preručiti u drugu ambalažu. Imajte na umu da se količina kreme povećava 20%.
- Pre svake upotrebe losion treba promućkati.
Ovakav losion ili krema, zaštitiće vas od sunčevih UV zraka najmanje 3 sata, ali ne zaboravite nakon kupanja u morskoj ili rečnoj vodi obnoviti sloj kreme za sunčanje, jer je za osnovu uzeta obična hidratantna krema. Ako ne možete pronaći neki od ovih minerala, kupite u apoteci kremu sa cink- oksidom i koristite je umesto komercijalnih preparata za sunčanje.
Savet plus: Ako koristite konvencionalni preparat za sunčanje, možete proveriti da li je prirodni ili sinteticki. Ako se krema lako razmazuje i ne ostavlja trag na koži, ona u sebi sigurno sadrži hemijski filter. Krema sa mineralnim filterom se teško razmazuje i ostavlja beo trag. Najlakše ćete je razmazati ako je razmazujete samo u jednom pravcu. Tada ona skoro da i ne ostavlja taj karakterističan trag.
[ratings]
Niste napisali jako vaznu informaciju, a to je da treba paziti prilikom pravljenja, cink oksid ne sme da se udise!!!!
Da, maslinovo ulje se ne koristi kada si izložen suncu. I da, treba se zaštiti pri spravljanju smese, ne sme se udisati cink oksid. Ovakvi postovi su opasni!!!!