Bele čarape naravno izgledaju veoma atraktivno samo dok su nove. Posle nekoliko nošenja i pranja, njihov spoljašni izgled više nije toliko privlačan. Postoji jedna izreka: «Bilo koja bela čarapa vremenom će postati crna».
Da ne biste proveravali ovu izreku, perite bele čarape i druge bele stvari češće nego šareni veš. Bele čarape treba prati posle svakog nošenja. Pre pranja obavezno izvrnite naopačke, tako da se prljavština brže oprosti od čarape.
Nekoliko korisnih saveta kako oprati prljave bele čarape:
1. Bele čarape lakše ćete oprati, ako ih pre pranja potopite u rastvor 3%-og hidrogena i tople vode (2 supene kašike hidrogena na 1 litar vode).
Potopite čarape u ovaj rastvor na 1-2 sata. Zatim ih dobro isprati u vodi i ubacite u mašinu na pranje (ili oprati ručno). Čarape u veš mašini najbolje je prati u režimu za pranje pamuka na temperaturi 40-60 stepeni.
2. Limun – staro provereno sredstvo za pranje belih čarapa. Sok limuna naširoko se koristi za za uklanjanja fleka, ne samo sa belih čarape, već i različitih pamučnih tkanina svetlih boja. Deluje kao izbeljivač, koji pomaže tkanini da vrati prvobitnu belinu na prirodni način.
Možete staviti čarape u lavor, zaliti toplom vodom (ne vrućom!) i dodati sok od jednog limuna (ili 2 kašike limontusa). Ostaviti na sat vremena da odstoji. Posle oprati ručno ili u mašini za pranje veša.
3. Povratiti prvobitnu belinu svom vešu pomoći će aspirin
Rastvorite 5 tableta aspirina (andola) od 300 mg u 7-8 litara tople vode. Pokvasite stvari u ovom rastvoru i ostavite ih preko noći. Možete prethodno izdrobiti tablete na sitne komadiće, tako će se brže rastvoriti I aktivnije će delovati.
Ili: Dodajte nekoliko tableta aspirina ili andola direktno u vašu veš mašinu, kod pranja belog veša. Ovo sredstvo vratiće prvobitnu belinu posivelim stvarima.
4. Još jedan način za izbeljivanje veša je kalijum permanganat. Probajte i vi, i bićete iznenađeni rezultatom.
- U 10 litara vruće vode (koju možete sipati u lavor) stavite nekoliko kristala kalijum permanganata da voda postane roze boje. Nemojte preterivati, da ne dobije tamnoljubičastu boju.
- Sipajte 200 gr deterdženta za veš i promešajte.
- Stavite mokar beli veš u ovaj rastvor. Odgore lavor pokrijte najlonskom kesom ili folijom za domaćinstvo i ostavite tako 4-5 sati (možete na celu noć). Nemojte da vas zbuni ova, najblaže rečeno, neatraktivna nijansa vode, u kojoj je potopljen vaš veš.
- Nakon toga veš iscedite, stavite u veš mašinu i perite ga na uobičajeni način.
Savet plus: obična soda bikarbona pomoći će vam da uštedite na skupim sredstvima za pranje i izbeljivanje veša. Rezultat će biti bolji ako pri pranju na visokoj temperaturi dodate 2-3 kašike sode bikarbone uz prašak za veš.
Soda smanjuje tvrdoću vode, tako da svi deterdženti za veš postaju još efikasniji. Kao dobar izbeljivač, neke žene koriste prašak za pecivo. Potrebno je samo da ga stavite, pre pranja, sa praškom za veš u istu pregradu u mašini.