6 tipova gojaznosti

Kod svakog čoveka proces dobijanja kilograma je drugačiji i nastaje iz različitih razloga.

Ako ste se nekad pitali zašto vam svo salo odlazi u stomak, zadnjicu, ruke, podbradak ili slično, evo odgovora – postoji 6 naučno dokazanih tipova gojaznosti, koji nastaju iz potpuno drugačijih razloga!

Saznajte u koji tip gojaznosti vi spadate i kako da konačno rešite taj poblem!

Ovo je 6 tipova gojaznosti – i svaki ima svoje rešenje

6 tipova gojaznosti

1. Neaktivna gojaznost

Za ovaj tip je specifično je debljanje u gornjem delu tela – od kukova pa do lica. Uzrok je, osim onog očitog – unosa previše kalorija, sedelački stil života i premalo kretanja.

2. Gojaznost povezana s hranom

U ovom se tipu gojenja kilogrami prvenstveno hvataju oko struka, kao svojevrsni „šlauf“. On je pokazatelj prekomernog uživanja u nezdravoj hrani – namirnica puna šećera, soli i masnoća.

3. Gojaznost povezana s depresijom

U trećem tipu goenja, masnoće se prvo i najviše „hvataju“ na područje od donjeg dela stomaka do kolena – a na udaru su noge i stražnjica. Prema stručnjacima, najčešći je uzrok povremeno prejedanje, ali i teskoba i depresija. Naime, telo u takvim stanjima biva u „pripravnosti“ te na tim područjima skladišti rezerve. Češća je kod žena.

4. Venska gojaznost

Venska cirkulacija je jedan od uzroka gojaznosti koji je u svojoj osnovi uslovljen genima manje nego životnim navikama. Kod skupljanja sala isključivo na području trbuha veliku ulogu igraju geni – smanjenim protokom krvi kroz to područje te usporavanjem metabolizma. Stvar pogoršavaju pušenje i uživanje u alkoholu, a vežbanje je jedino rešenje.

5. Aterogenska gojaznost

Kod ovog tipa gojaznosti, odnosno gojenja, višak se prima za donji deo tela – od stražnjice do nogu. Uzrok je takođe genetski i svodi se na lošu cirkulaciju, a pojačava se kod promene životnih navika – premalo sna, smanjenje kretanja. Može da dođe i od oticanja nogu. Treba izbegavati kofein i alkohol.

6. Glutenska gojaznost

U ovom tipu gojenja gde se salo skuplja od prsa do kukova, kao i po zadnjoj strani leđa, najčešći uzrok je loša reakcija na gluten. Češća je kod žena, a pojavljuje se u razdobljima hormonalnih promena – od puberteta i trudnoće do menopauze. Najefikasnije rešenje je dobivanje više mišićne mase vežbama snage, koja će uticati na veću potrošnju kalorija.

NEMA KOMENTARA

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
ovde unesite svoje ime

Exit mobile version